O jakich sprawach trzeba pamiętać w trakcie projektowania ogrodu? Jakiego rodzaju kwestie są najbardziej istotne?

By mieć wspaniały, a jednocześnie funkcjonalny ogród, należy go bardzo dobrze zaprojektować. Projektowanie ogrodu najbardziej korzystnie zacząć od zdefiniowania, jakiego typu elementy chcemy w nim pomieścić. Poza takimi oczekiwaniami, jak garaż, śmietnik czy taras wypoczynkowy, najlepiej także rozpatrzyć pozostałe elementy, jak na przykład skład na drewno (jak posiadamy w domu kominek).

Ogród
Autor: Jeremy Levine
Źródło: http://www.flickr.com

Wielu ludzi planując wykonanie swojego ogrodu decyduje się na zlecenie tego zawodowcom. praktyce ciekawa aranżacja ogrodów wymagała będzie odpowiednich wiadomości, które trzeba w jakiś sposób zdobyć, zanim się za to zacznie zabierać. Szczęśliwie nie ma z tym aktualnie większego problemu, bo można korzystać zarówno z licznych czasopism oraz książek, jak też tematycznych portali internetowych.

Pracownicy takiej firmy najczęściej będą mogli doradzić najlepsze rozwiązania i dobrać je ze względu na oczekiwania swoich klientów. Oczywiście nie będzie żadnych problemów, aby za zaprojektowanie i wykonanie zabrać się także samodzielnie. Wiele osób decyduje się na takie rozwiązanie, nie tylko z powodu kosztów, lecz również z tego powodu, że zwyczajnie to lubią. Firmy wykonujące projekty ogrodów (Strona główna) najczęściej zajmują się nie tylko projektem, ale także ich wykonaniem i późniejszą opieką. Tego typu rozwiązanie jest dość kosztowne, ale jego ogromnym plusem będzie to, że ogród zostanie zaprojektowany zgodnie ze wszystkimi zasadami.

projekt ogrodu
Autor: justgrimes
Źródło: http://www.flickr.com

(zobacz dodatkowe informacje)Kolejnym krokiem jest zdefiniowanie, jakiej wielkości muszą być różnorodne elementy, co umożliwi nam zorientowanie się, czy wszystkie zaplanowane elementy będą mogły zmieścić się na naszej działce. A jeżeli tak to, czy z pewnych powinniśmy będzie zrezygnować. W dalszej kolejności trzeba dobrać styl ogrodu, jaki obowiązkowo powinien korespondować ze stylem domy. Na końcu natomiast pomyślmy nad doborem roślin do ogrodu. Dzięki temu projekt ogrodu będzie bardzo obiecujący. Jak mamy liczną rodzinę, lub jesteśmy osobami towarzyskimi, tak więc nasz ogród często będzie miejscem wielu spotkań, to dobrze pomyśleć o odpowiednio dużym tarasie wypoczynkowym, na jakim zmieszczą się wszyscy goście.

Jak sam za pewne widzisz, znalezienie dobrej firmy trudniącej się projektowaniem ogrodów, do najprostszych nie należy. Lecz nie warto się poddawać. Możemy z jednej strony przejrzeć internet wzdłuż i wrzesz, w poszukiwaniu odpowiedniego wykonawcy. Kolejną metodą jest wypytanie wśród przyjaciół o konkretne biura wykonujące take usługi.