użycie drzewa na fasady

Fasady drewniane są coraz bardziej atrakcyjne. Deski elewacyjne mogą być położone na całej elewacji, względnie na jej kawałku. W ciągu minionych paru lat coraz popularniejsze staje również drzewo modyfikowane termicznie.
Drewno elewacyjne powinno być odporne na warunki atmosferyczne i zniszczenia biologiczne spowodowane grzybami i szkodnikami.

Deska tarasowa
Autor: Wolfcraft
Źródło: Lange Łukaszuk s.j.

Deski elewacyjne zdołają być ułożone poziomo, pionowo, bądź pod kątem. Drewno jest towarem który rozszerza się i kurczy pod działaniem wilgoci, w związku z tym składając je, należy zostawiać między nimi parę milimetrów odstępu, aby umożliwić im delikatny ruch.
Elewację drewnianą można mocować do wszelkiego typu ściany. Z reguły stosuje się ruszt drewniany zbudowany z takiego samego rodzaju drewna co fasada, dokładnie zaimpregnowanego. Jeśli nastręcza tego układ desek elewacyjnych, używa się ruszt krzyżowy - sprawdź ofertę blatów.

Deska tarasowa jest impregnowana pod ciśnieniem i malowane przez wytwórców, inne trzeba zaimpregnować przed składaniem. Drewno dobrze konserwowane i wentylowane będzie cieszyć ładnym wizerunkiem przez długie lata. Długość desek należy dopasować do wymogów danej elewacji. Popularne w tej chwili profile żaluzjowe posiadają nieco różne podziały aniżeli standardowe deski - www.

Drewniane tarasy buduje się chętnie, bo ich przeprowadzenie nie jest zbyt pracochłonne. Wymaga jednak doboru odpowiedniego typu drzewa i skrzętnego montażu. Za to zyskujemy taras mocny, efektowny i taki, po którym nawet w chłodniejsze dni można chodzić bez butów. Grunt pod drewniany taras musi być stabilny, twardy i gładki. O tym, czy taras będzie piękny także po kilku latach, przesądzają normalne zabiegi pielęgnacyjne.

Dwa razy do roku nieodzowna jest gruntowna pielęgnacja. Należy szczegółowo umyć taras myjką ciśnieniową, a następnie nałożyć olej, jaki się używa do pokładów jachtów. Taras drewniany to wygodne miejsce odpoczynku i ozdoba budynku. Tarasy drewniane pięknie konstruują się z fragmentami wykończenia domu i roślinami w ogródku. Jeśli oprócz tego weźmiemy pod uwagę to, że konstrukcja tarasu drewnianego jest wyjątkowo szybka, a deski tarasowe są stosunkowo tanie, to warto się na niego zdecydować.