W jaki sposób wziąć się za odświeżenie ogrodu?

Gdy mamy ogród, to powinniśmy zatroszczyć się o to, by odnalazły się w nim dobre drzewa. Z tego powodu właśnie trzeba się namyślić, czy chcemy posiadać chociaż mały sad, czy może jedynie chcemy inwestować w krzewy ozdobne.

Niezwykle interesującą odmianą pośród traw ozdobnych, która ma nieprawdopodobnie duże zastosowanie jest miskant chiński. Niezależnie od tego, jaki gatunek trawy zakupimy, musimy pamiętać, że są to rośliny niezwykle ekspansywne. Tego typu trawy raczej nie będą nadawały się do posadzenia na małych przestrzeniach. Zbyt szybko zajmą w nich sporą przestrzeń.

Podejmując jakiekolwiek prace w ogrodzie, należy się głównie zaopatrzyć w wysokiej jakości sprzęt. Narzędzia do ogrodu takie jak grabki, motyka lub szpadel to niewątpliwie podstawa. Bez nich, nasze działania nie będą nazbyt efektywne. Rozsądnie jest wobec tego odszukać w sąsiedztwie sklep ogrodniczy, który posiada sprzęt dobrej jakości. Zakup narzędzi to wydatek raz na lat, dlatego nie starajmy się przesadnie oszczędzać, ponieważ szybko się przekonamy, że tanie narzędzia tylko ładnie wyglądają na półkach w sklepach. Łamiące się łopaty bądź łamiące widły są w takich przypadkach naprawdę częste. Gdy już zgromadzimy potrzebny sprzęt, obowiązkowo zaprośmy do pomocy domowników. Przez to w niedługim czasie poradzimy sobie z naszym ogródkiem i sprawimy, że wreszcie będzie on dobrze wyglądał.

malowidło - owoce
Autor: sxc.hu
Źródło: sxc.hu

Jakiś czas temu, na nasz rodzimy sektor jagód weszła borówka amerykańska (prosto z tego źródła). Ten gatunek ma większe i mniej barwiące owoce, a dodatkowo są słodsze od naszej polskiej jagody. Co jest dobrą cechą tej borówki, to jej łatwa uprawa. Jako że, jagody borówki zwykle są drogie, uprawianie kilku krzaczków w ogródku, będzie dla nas bardzo dobrą inwestycją. Niedawno, godna przemyślenia stała się też jagoda kamczacka. Nie tak często osiągalna w marketach, ale znacznie prostsza do uprawy od borówki amerykańskiej. Jej owoce mają wydłużony kształt oraz nie są zbyt słodkie. Znacznie bardziej w smaku przypominają polską jagodę.
Powstało wiele upraw borówki amerykańskiej i jagody kamczackiej.

Spora popularność takich owoców nawet gwarantuje coroczny przychód ze zbiorów. Mimo to, jeśli należymy do wielbicieli tych owoców, a mamy ogród albo przestrzeń na balkonie, pomyślmy o niewielkiej hodowli na własne wymagania. Nie musimy być rolnikiem, by uprawiać te owoce. Borówka amerykańska, potrzebuje jedynie właściwego nawożenia i właściwego obcinania gałązek, aby rodziła więcej jagód. Jest dużo odmian, które powinno się rozsadzać naprzemiennie, by zachować międzyodmianowe zapylanie.

Borówka amerykańska (więcej tutaj), zależnie od odmiany, daje owoce w okresie lipiec-wrzesień – co też przemawia za posiadaniem zróżnicowanych odmian. Ten krzew jednak jest słabo odporny na mróz. Trzeba zawsze dobrze chronić je zimą. Również minusowe temperatury w maju są w stanie negatywnie wpłynąć na owocowanie. Dużo mniej trudna w hodowli jest jagoda kamczacka. Nie potrzebuje zbyt bogatej ziemi, ani zbyt dokładnego nawozu. To także jagoda odporna na ujemne temperatury.

Nie straszna jej też susza. Jej owoce są zawsze najszybsze. Wyprzedza nawet truskawki. Mając różnorodne odmiany, jesteśmy w stanie raczyć się jej owocami od początku maja aż do października. Nie przestraszą jej także ujemne, majowe temperatury. Rzadziej musi być obcinana, a krzaczki owocują przez więcej lat niż borówki amerykańskiej. Niezwykle interesującą odmianą wśród traw ozdobnych, która ma bardzo szerokie zastosowanie jest miskant chiński. Bez względu na to, jaki gatunek trawy wybierzemy, musimy wiedzieć, że są to rośliny niezwykle ekspansywne. Tego typu trawy raczej nie nadają się do sadzenia gdzieś, gdzie jest naprawdę mało miejsca. Niezwykle szybko zajmą w nich sporą przestrzeń.