Z jakich powodów drewniane elementy trzeba dobrze zabezpieczyć wilgocią, zalety desek kompozytowych.

Drewno stało się bardzo popularnym materiałem wykończeniowym i budowlanym, lecz ma jeden zasadniczy minus, to znaczy wymagać będzie porządnej ochrony przed wilgocią. I to ochrony systematycznej, bo każde uszkodzenie czy dłuższe użytkowanie spowodować może osłabienie ochrony, a co za tym idzie przedostanie się do wnętrza wilgoci i zaczęcie procesów niszczenia.

obrazeczek - Wnętrza
Autor: You Tube - Tomasz Szafarek
Źródło: http://www.flickr.com

Dlatego też tam, gdzie może być styczność z wodą, drewniane elementy należy dobrze zabezpieczyć, a sposób ochrony będzie zależał od miejsca montażu i przeznaczenia. W przypadku różnego rodzaju drewnianych konstrukcji najpopularniejsze jest zaimpregnowanie, a potem pomalowanie jakąś ładną farbą. Impregnat wchodzi głęboko w strukturę elementu, eliminując z niego wilgoć, a z kolei zewnętrzna warstwa lakieru będzie chronić przed niekorzystnymi atmosferycznymi warunkami. Jak się okazuje nawet w środku domu czasami jest tak, że jakiś drewniany element będzie trzeba zabezpieczyć. Jeżeli ktoś na przykład wybierze blat drewniany w kuchni, to co pewien okres czasu musiał będzie wykonać impregnację i położyć warstwę lakieru.

Drewno jest ogromnie chętnie używanym materiałem na rozmaite podłogi i tarasy. Ochrona tego typu desek jest potrzebna bez względu na to, czy będą one leżeć w środku budynku czy na zewnątrz. Jeśli jednak podłoga będzie narażona na wodę i wilgoć, to musi być dużo lepiej zabezpieczona, i wtedy ma szansę dłużej wytrzymać. W ostatnich latach rosnącą popularnością cieszą się deski kompozytowe, które w pierwszej chwili bardzo przypominają typowe deski. Deska tarasowa kompozytowa będzie powstawać w wyniku złączenia mączki drzewnej i polichlorku winylu. W rezultacie dzięki wysokiej zawartości drewna tego typu elementy mają bardzo podobną do prawdziwych desek strukturę, a jednocześnie tworzywo sztuczne zapewnia im kolor i trwałość.

Tarasy wykonane z takich desek zyskują popularność z powodu jeszcze jednej rzeczy. Będą one bowiem znacznie wygodniejsze w układaniu niż tradycyjne materiały, wymagały też nie będą systematycznego odnawiania i malowania.